Prezent se tvori tako da se na prezentsku osnovu glagola dodaju nastavci: -am, -aš, -a, -amo, -ate, -aju; -im, -iš, -i, -imo, -ite, -e; -em, -eš, -e, -emo, -ete, -u; -jem, -ješ, -je, -jemo, -jete, -ju.
Prezentska se osnova najčešće dobiva tako da se glagolu odbace infinitivni završetci -uti, -jeti, -iti, -ati. Glagoli na -ći (doći – dođem) i -sti (nabosti – nabodem) imaju posebne prezentske osnove.
Prezent se tvori i od svršenih i od nesvršenih glagola.
Pri sprezanju glagola često dolazi do palatalizacije ili jotacije. Da bismo odredili je li riječ o palatalizaciji ili o jotaciji, treba pogledati treće lice množine prezenta. Ako u njemu ne dolazi do glasovne promjene (ispred u), riječ je o palatalizaciji, a ako i u njemu dolazi do glasovne promjene, riječ je o jotaciji.
Pomoćni su glagoli biti i htjeti. Ti glagoli imaju naglašen (jesam, hoću) i nenaglašen (sam, ću) oblik. Prezent tih glagola upotrebljava se u složenim glagolskim vremenima.
Prezent kojim se izriču svevremenske istine i koji se često nalazi u poslovicama naziva se svevremenski ili gnomski prezent, npr. Tko rano rani, dvije sreće grabi.
Prezentom se može izricati i prošlost (historijski prezent Uđem ja u kuću, a ondje nigdje nikoga.) i budućnost (Kad kupim kruh, napravit ću si sendvič.).
« Glagolska vremena Buduće vrijeme »